ingilizce kelime ezberleme yöntemleri

İngilizce kelime ezberlemekte zorlananlar için çareler tükenmiyor. İngilizce öğrenirken çoğunluğun en zorlandığı alan kelime ezberlemektir. Bir türlü istediğiniz şekilde ve sayıda kelime ezberleyemiyorsanız deneyebileceğiniz bir yöntem daha bulunuyor. İngiliz dizisi Sherlock sayesinde iyice içli dışlı olduğumuz dedektif Sherlock Holmes’un davaları çözerken kullandığı yöntemi deneyebilirsiniz. İngilizce öğrenirken dedektiflik ruhunuzu ortaya çıkararak öğrenmeyi hızlandırabilirsiniz. Bu yöntemin yanına bir de seviyenize uygun bir İngilizceye sahip Agatha Christie tarzında gizemli kitaplar eklerseniz, kitaptaki kahramandan önce olayı çözme şansınız yakalarsınız belki, kim bilir…

Loci Yöntemi
Sherlock’un hafızasında çılgınca bir hızla dolaşmasını ve çok kısa bir sürede aradığı bilgiye ulaşmasını sağlayan yöntemin adı loci yöntemi. Loci’nin latince karşılığı “yerler” anlamına geliyor. Bu yerin mimarı siz olabilirsiniz ya da sahip olduğunuz odayı bu yer olarak kullanabilirsiniz. Tercih sizin. Sherlock bir şey hatırlaması gerektiği zaman gözlerini kapatıp, “Mind place”ine doğru yolculuğa çıkıyor. Hatırlaması gereken detayları, tamamen kendi mimari düşünceleriyle oluşturduğu bir yerde saklanmış olarak görüyoruz.
“Nereye koyduysanız oradadır.”
Odanızda bıraktığınız bir şeyi, daha sonra gidip bulabiliyorsunuz. İşte bunu İngilizce kelimelere uygularsanız ve mantığınızda onun için iyi bir yer seçip yerleştirirseniz, hatırlamanız gerektiği zaman gözlerinizi kapatıp oraya gidebilir ve kelimenin ne anlama geldiğini bulursunuz. Elbette bu yöntemi doğru olarak uygulamak kolay değil. Birkaç doğru alıştırma yaptıktan sonra, kelimeleri beyninizin odalarına yerleştirebilirsiniz.
Bir şehir veya bahçe
İngilizce kelimeleri kolayca ezberlemek için oluşturacağınız hayali yer mutlaka eviniz veya odanız olmak zorunda değil. Hep yaşama hayali kurduğunuz bir şehir veya güzel bir bahçe de kelimeleri hatırlamak için yarattığınız bir loci olabilir. Koşmak anlamına gelen run kelimesi ile ilgili çok fazla kelime kalıbı bulunuyor. Şehirde sürekli birini koşturarak bu kelimeleri hatırlayabilirsiniz. Neden koştuğunu, nereye koştuğunu ve ne kadar hızlı koştuğunu aradığınız kelimeye göre şekillendirme şansınız bulunuyor. Ne de olsa orası tamamen size ait bir yer, dilediğiniz gibi renklendirebilirsiniz. Bu tekniğin bilimsel olarak hatırlama konusunda birçok faydası olduğu kanıtlanmış durumda, İngilizce öğrenirken de denemekte fayda var.