İngilizce Hikaye Yazma Rehberi

İngilizce eğitiminiz sırasında binlerce çalışma yöntemi ile karşılaşacaksınız. Eğer kendinize en uygun olanları seçmeyi başarır ve temeliniz atılırken, İngilizceye doğru çalışma metotlarıyla başlarsanız, her geçen gün biraz daha gelişim gösterir, daha rahat bir şekilde İngilizce konuşmaya başlar ve yaptığınız ufak hatalardan kurtulursunuz.

İngilizce yazı yazmak

Okumak ve anlamak konusunda ne kadar başarılı olursanız olun, İngilizce yazma konusunda kendinize güvensizlikleriniz olabilir. Çünkü yazmak aynı zamanda başka bir yeteneği gerektiriyor. Ama kimse sizden üstün ve eşsiz bir hikaye veya yazı yazmanızı beklemiyor. İngilizce kurallarına uyan bir yazı yazmanız, yabancı dil eğitiminiz için yeterli. İngilizce yazı yazma yeteneğinizi geliştirmenin de tek bir yolu var çok okumak ve alıştırma yapmak. Ne kadar okursanız, yazma yeteneğiniz de o kadar canlanacaktır. Ayrıca İngilizce yazı yazmak için alıştırma yaparken, yazdığınız şeylerin ilginizi çeken şeyler olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle kısa hikayeler yazmak, İngilizce yazı yazma alıştırması için en iyi yollardan biri. İngilizce hikaye yazmanız için 5 önerimiz var.

1- Kısa hikayeler okuyun
Elbette yazmak için önce okumak gerekiyor. Boş vakitlerinizde mutlaka kısa hikayeler okuyun. Güzel ve doğru bir hikayeyi ancak okuyarak ortaya çıkarabilirsiniz.

 2- Kendi kısa hikayenizin özetini çıkarın
Hikayeyi yazmaya başlamadan önce kısa bir açıklama yazın. Hikayenizin bir özetini hazırlayın. Böylece hikayeyi yazarken daha tutarlı davranabilir, kurguya bağlı kalabilirsiniz.
3- Karakterleri tek tek anlatın
Hikayenizde yer alacak karakterler için önceden bazı özellikler belirlemelisiniz. Eğer hikayede yer alacak kişilerin, karakteristik özelliklerini önceden belirlerseniz, hikayeniz çok daha tutarlı bir hal alır ve yazarken bağlı kalmanız gereken şeyleri unutmazsınız. Bu yüzden ilk adımlarınızdan biri karakterleri belirlemek ve özelliklerine bağlı kalmaktır.
4- Gözden geçirin
Bir hikayeyi yazdıktan sonra en önemli kısım hikayeyi baştan sonra kontrol ettiğiniz ve her şeyi gözden geçirdiğiniz adımdır. Hem kendinizi eleştirme fırsatı bulabilir hem de hikayenizi yeniden değerlendirebilirsiniz.
5- Bir başkasına okutun
İngilizce hikayenizi yazdıktan sonra mutlaka ikinci bir kişiden hikayenizi okumasını isteyin. Tamamen objektif yorumlar yapacağına emin olduğunuz ikinci kişinin yorumlarını dikkatlice dinleyin ve anlamadığı yerler bulunuyorsa oraları tekrar anlaşılır hale getirmeye çalışın.